İzmir Halı Yıkama Püf Noktaları

Ana Sayfa | İzmir Halı Yıkama Püf Noktaları

İzmir Halı Yıkama Püf Noktaları

22 Mayıs 2020 Cuma
1287

Merhabalar değerli izmir halı yıkama müşterilerimiz; Bu yazımızda size iyi bir halı yıkama işleminde olmazsa olmaz noktaları açıklamaya çalışacağız. Böylelikle hem iyi bir izmir halı yıkama işleminin püf noktaları nedir diye merak edenlere bilgi vermiş hem de sektöre yeni adım atan esnaf kardeşlerimize aydınlatıcı ve yol gösterici şeklinde rehberlik etmiş olacağız. Unutmayın ki kalite asla tesadüf değildir.

Halılarınız kirlendiği vakit ya da bahar yaz kış temizliği gibi standart temizlik vakti geldiğinde hemen halı yıkamacınızı arayıp halılarınız teslim ediyorsunuz. Peki halı yıkama firması tarafından tesise getirilen halılar hangi aşamalardan ve hangi işlemlerden geçiyor. Biz Bravo Halı Yıkama olarak kendi tesislerimizde yıkadığımız halılarda hangi işlemleri uyguluyor hangi konularda hassasiyet gösteriyoruz bunları yazmaya ve anlatmaya çalışalım.

Tesisimize getirilen halılar öncelikle etiketleme ve sınıflandırma işlemine tabi tutulur. Halılarınız el dokuma halı yıkama makina halı yıkama şagi halı yıkama şeklinde halının türüne göre yıkama prosesi uygulanacağı için halılar bu aşamada türüne göre ayrılmaktadır. Etiketleme ve ayırma işleminden sonra sıraya alınan halılar yıkama sırası gelene kadar beklemeye alınır.

Yıkama sırası gelen halılara yıkama işlemine başlamadan önce çırpma ve toz alma işlemi uygulanır. Toz alma ve çırpma aşaması oldukça önemli olup kesinlikle es geçilmemelidir. Çünkü tozdan arındırılmayan halılar yıkama işlemine alındığında tam bir temizlik olmayabilir ya da daha uzun süreli yıkama gerektirebilir. Bu yüzden tozdan ve kaba kirden arındırma yıkama öncesi yapılan standart bir uygulama olarak tesisimizde titizlikle yapılmaktadır.

Türüne lekesine ve kir durumuna göre ayrılmış halılar toz alma ve çırpma işlemi yapıldıktan sonra yıkama makinasına alınır. Halının kir durumuna ve ya türüne göre yıkama programı bilgisayar destekli makinaya yüklenir. Full otomatik makina parkuru bu aşamada önemli bir şekilde işimizi kolaylaştırmaktadır. Fırçalama adedi yıkama hızı ve gelberi sıklığı gibi değişik kombinasyonlar ile yıkanan halılar gerekirse tüm aşamalar tamamlandıktan sonra tekrar edilir. Yıkama esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus halının türüne göre yıkama yapmaktır. Örneğin el dokuma ve yün halılar hızlı şekilde yıkanıp kurutulması gereken halılardır. Eğer uzun süre ıslak kalırsa renkleri karışabilir. Bunun gibi tecrübe isteyen önceliklerle halılar bitkisel halı şampuanları kullanılarak ve yeterli şekilde fırçalama yapılarak yıkanır. Halı yıkama şampuanının kaliteli olması ve bitkisel olması bu aşamanın önemli diğer bir gerçeğidir. Eğer günlük deterjanlar ile temizlik yapılırsa hem kaliteli bir temizlik olmaz hem de halı bakteri ve akar denen mikroplardan tam temizlenmeyeceği için tam bir hijyen sağlanamayabilir. Maliyeti azaltma kaygısı ile kaliteli bir temizleyici olmadan halıları yıkamak müşteriye kaliteli bir halı yıkama hizmeti verememek demektir.

Yıkama sonrası halılar sıkma makinaları aracılığı ile sıkma işlemi yapılır. Sıkma işlemi oldukça güçlü makinalar ile yapıldığından kurumayı hızlandıracağı için önem arzetmektedir. Sıkma işleminin ardından halılar kuruma için askıya götürülür. Kuruma esnasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi halılar direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Çünkü direkt güneş altında kuruyan halıların ömrü kısalır. Bir çok halı üreticisinin kullanma talimatında bu konuya özellikle dikkat çektiklerini görebilmekteyiz. Kuruma esnasında dikkat edilecek diğer bir husus ise tozlu ortamda halılar kesinlikle kurutulmamalıdır. Bu sebeple bir çok halı yıkama firması toz ve egsoz dumanından uzak olmak için tesisini şehir dışına kurmaktadır. Tozlu ortamda kurutulan halılar müşteriye teslim edildiği vakit çok da temizlenmiş şekilde teslim edilemeyeceği açıktır.

Tozsuz ve güneş ışığı olmadan kuruyan halılar kalite ve leke kontrolüne alınır. Büyük masaya serilen halı en az iki farklı personel tarafından titizlikle incelenir. Eğer çıkmamış bir leke varsa o leke için özel solüsyonlar kullanılarak gerek lokal gerekse tekrardan yıkama yapılabilir. Çok düşük bir ihtimal de tam temizlenmemiş halılar olabilir. Onlar içinde tekrar yıkama işlemi uygulanabilmektedir. Leke ve kalite kontrolünden başarı ile geçen halılar parfümlenip paketlenir ve siz değerli müşterimize teslim edilmek üzere servise verilir. Ücretsiz servisimiz yıkanmış tertemiz halılarınızı evinize bırakırlar. Halılarınız evinize geldiğinde eğer hemen sermeyecekseniz lütfen naylon ambalaj içinde bekletmeyiniz. Çünkü naylon ambalaj içinde uzun süre bekleyen halılarda kötü bir koku oluşabilir. Hemen kullanmayacağınız halılarınızı ya açıkta ya da varsa hurçları içinde bekletmenizi tavsiye ederiz.

Evet değerli izmir halı yıkama müşterilerimiz bir yazımızın daha sonuna geldik. Güzel izmirimizin en köklü firmalarından olan Bravo Halı Yıkama olarak siz değerli müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için her gün kendimizi yeniliyor ve tecrübe kazanıyoruz. kaliteli hizmet almak herkesin hakkı prensibi ile çıktığımız bu yolda emin adımlarla ve sizlerden aldığımız olumlu geri dönüşlerle yürümeye devam ediyoruz. bir sonraki yazımızda görüşünceye dek sağlıklı ve esen kalın.

hemen ara
facebook sayfamız
whatsapp sipariş