İzmir Halı Yıkama Sektörü ve Sorunları

Ana Sayfa | İzmir Halı Yıkama Sektörü ve Sorunları

İzmir Halı Yıkama Sektörü ve Sorunları

25 Mayıs 2019 Cumartesi
1560

Her sektörde olduğu gibi halı yıkama sektöründe de bazı önemli sorunlar bulunduğu muhakkak. Binlerce insana iş ve istihdam kapısı olan aynı zamanda binlerce müşteriyi etkileyen devasa bir sektör haline gelmiş olan halı yıkama sektörü bu büyümeyle beraber bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan çoğunluğu ağırlıklı olarak müşterileri direkt olarak olumsuz anlamda etkilemektedir. İzmir halı yıkama firmaları içinde kurumsal yapısıyla ve binlerce müşterisi ile öne çıkan bir firma olarak bu sorunların en önemlilerini maddeler halinde izah edelim.
 
Kayıtdışı İşletmeler
Sektörde merdivenaltı olarak tabir edilen sadece yaz aylarında ortaya çıkan bu firmalar, kayıtdışı çalışanları, sağlıksız ve hijyenik olmayan ortamda hizmet vermeleri, kullanılan temizlik ürünlerinin kalitesizliği gibi başlıca sıkıntılar ile sektöre zarar vermektedir. Kalite ve kalıcı olmak kaygısı olmayan bu tür iş yerleri yüzünden bütün bir sektör zan altında kalmakta halı yıkama müşterilerinin halı yıkama işletmelerine güven konusunda şüphe oluşturmaktadırlar. Bu tür iş yerlerinin yetkililer tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir. Ayrıca siz değerli izmir halı yıkama müşterilerimizin mağdur olmaması için halılarını teslim ederken teslim ettiği firmanın referanslarına, geçmişine, kurumsallığına dikkat ederek halılarını teslim etmesi gerekmektedir.
 
Yüksek Fiyat Baskısı
Her sektörde olduğu gibi bir hizmet sektörü olan halı yıkama sektöründe de bir takım girdilerle işlem yapılmaktadır. Yıkanan halıların belli çerçevede halı yıkama firmasına bir maliyetinin olduğu herkesin malumudur. Çalışan personel için ödenen sigorta yol yemek masrafı, vergiler, su, elektrik deterjan giderleri, araç maliyeti, kira gideri gibi giderler bir halı yıkama firmasının genel olarak başlıca maliyet kalemleridir. Son zamanlarda dövizde yaşanan yükselmeler bu maliyet kalemlerine doğrudan ya da dolaylı olarak etki etmekte, artan vergiler ve devlete ödenen miktarlardaki artış halı yıkama firmasını zor durumda bırakmaktadır. Bu durumda çok fazla seçeneği olmayan firma fiyatı bir miktar yükselterek ayakta kalmaya çalışacak ya da şirketi kapatmak zorunda kalacak ya da en kötüsü kayıt dışına yönelerek ayakta kalmaya çalışacaktır. Bu sorunun giderilmesi ancak ekonomik anlamda genel bir iyileşme ile mümkündür. Siz değerli izmir halı yıkama müşterilerimizin fiyatlarımızı değerlendirirken bu gerçekleri göz önünde bulundurması hem kaliteli hizmet almak adına sizin, hem de sürdürülebilir bir mali duruma sahip olma anlamında bizim için vazgeçilmez önemdedir. Unutmayın bir malın ya da hizmetin daha ucuza mal edilebilmesi ancak ve ancak kaliteyi düşürerek mümkündür.
 
Uzman Personel Yerine Ucuz İş Gücü Tercihi
Tüm Türkiye de olduğu gibi izmir halı yıkama firmaları arasında yer alan bazı firmalar daha çok kazanmak amacıyla kaliteyi dikkate almadan ucuz iş gücüne yönelmektedirler. Sektörde yetişmiş halının türüne göre nasıl temizlenmesi gerekir, hangi lekeye nasıl müdahale edilir, açık kapalı kurutma, kaliteli temizlik ürünü gibi tecrübeyle ulaşılabilecek personel yüksek maliyet nedeniyle tercih edilmemekte buna karşın işten hiç anlamayan tecrübe sahibi olmayan düşük maliyetli ve sigortasız çalışanlar tercih edilmektedir. Bu durumdan en çok yıkanan halılardan gerekli verimi alamayan siz değerli izmir halı yıkama müşterileri zarar görmektedir. Ancak uzun vadeli düşünen kurumsal firmalar maliyeti göze alarak bu hataya düşmezler. Bu konuda da müşterilerimizin hassas davranması onların yararına olacaktır. 
 
Yukarıda başlıca bir kaç tanesini saydığımız sıkıntılar halı yıkama sektörüne zarar vermektedir. Bu sıkıntıları aşmak ancak kurumsallaşmış, uzun vadeli düşünen kalite ve müşteri odaklı tesislerin artması ile çözülebilir. Ayrıca halılarını yıkatacak değerli halkımızın da fiyattan çok kaliteye önem vermesi hem sektörde yaşanan bu sıkıntıların giderilmesi hem de gerçekten temizlenmiş ve hijyenik halılar için elzemdir. Her şey gönlünüzce olsun. Temiz ve sağlıklı günler dileriz...
 
İZMİR BRAVO HALI YIKAMA 0232 366 18 51 - 0554 937 72 52

hemen ara
facebook sayfamız
whatsapp sipariş