Kirli Halılar Sağlığımızı Kötü Etkiler

Ana Sayfa | Kirli Halılar Sağlığımızı Kötü Etkiler

Kirli Halılar Sağlığımızı Kötü Etkiler

10 Mayıs 2020 Pazar
1139

Değerli İzmir Halı Yıkama Müşterilerimiz;

Sağlıklı olmanın temel koşulu hiç kuşkusuz temizliktir. Beden ve kişisel temizlikten çevre temizliğine kadar bir çok alanda temizlik insan yaşamının sağlıklı ve güzel devam etmesi için vazgeçilmez önemdedir. Kişisel temizliğimizin yanında günlük olarak iç içe olduğumuz eşyalarımızın temizliği de oldukça önemlidir. Temiz bir dünya temiz bir beden ve temiz eşyalar hem sağlık hem de mutlu bir yaşam için gerekli olan şeyler demektir. Bu yazımızda insanlar arası ilişkilerimizden özgüvenimize kadar bir çok alanda bizi etkileyen bu durumla ilgili bilgiler vermeye daha doğrusu genelde eşyalarımızın temizliği özelde ise halılarımızın temizliğinin önemini anlatmaya çalışacağız. Kirlenmiş eşyalar özellikle de halılarımızın sağlığımız üzerinde oluşturduğu tehditlere dikkat çekmeye çalışacağız. Temizliğe çok önem veren bir kültüre sahip olan milletimiz için her ne kadar sorun olmayan bir kavram olsa da yine de halıların kirlenmesi ile ilgili oluşabilecek sorunlara dikkat çekmeyi görev bilip bu yazıyı kaleme alıyoruz.

Günlük kullanılan eşyaları kullanım sıklığına göre sıraya koysaydık hiç kuşkusuz halılar en başlarda yer alırdı. Çünkü evde bulunduğumuz süre içersinden uyku anını saymazsak devamlı olarak halıların üzerinde bulunuyoruz. Ev içinde gezerken otururken çay içerken ve daha bir çok anımız halılar üzerinde geçiyor. Halılar direk bedenimize temas eden eşyalarımızdandır. Ayrıca çocuklarımızın oyun alanı olan halılar bu kullanıma bağlı olarak çok sık kirlenir. Bu kirler ve onlardan üreyen ve çoğalan mikroplar bir süre sonra sağlığımızı tehdit eder hale gelebilir. Vücudumuzdan dökülen kıllar, ölü deri parçaları ve ya yemek kırıntıları bu kirlenmeyi hızlandırır. Bu şekilde kirlenen halılar yılda en az bir defa hatta çok sık kullanılan halılar yılda en az iki defa olmak üzere yıkanmalı ve mikroplardan arındırılmalıdır.

Halıları yıkamak için iki yol var. Birincisi halılarımızı balkonda ya da bahçede kendi imkanlarımız ile yıkama. Diğer yol ise halılarımızı profesyonel bir İzmir Halı Yıkama Firmasına verip onlardan yıkama hizmeti almak şeklinde sıralanabilir. Şimdi bu iki yöntem ile ilgili detaylı bilgi verelim.

Halıları evde yıkamak her ne kadar ekonomik bir çözümmüş gibi görünse de gerçek anlamda bir temizlik olmayacağı için sonuç olarak tercih edilmesi önerilmeyen bir yöntem olarak karşımızı çıkmaktadır. Bunun bir kaç nedeni var. Bunlara geçmeden önce halıların kirlenme şekline ve kir ve lekelerin halı üzerindeki konumuna dair bilgi vermek gerekiyor. Böylece mesele daha kolay anlaşılabilir. Halı üzerindeki kirler zamanla hav arası denilen halının tüy diplerinde birikir işte yukarda bahsetmiş olduğumuz mikroplarda işte burada halı hav arasında üreyip çoğalır. Halı hav arasına nüfuz etmeyen bir yıkama şekli gerçek anlamda bir temizlik olmayacaktır görüldüğü gibi. İşte evde yıkama yapılan halılarda halının yüzeyi her ne kadar temizleniyor olsa da hav arasına nüfuz edecek şekilde bir fırçalama ve durulama yapılması güç olduğu için iyi bir halı yıkamadan söz edilemeyecektir. Diğer bir husus ise evde yıkanan halılar balkonlara ya da varsa bahçeye asarak kurutulduğu için kuruma esnasında toza kirlere rüzgarın getirdiği polenlere ya da günümüz şartları gereği egsoz dumanlarına maruz kalacağı için yıkama sonrası tekrardan kirlenmesi olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Kaldı ki bazı halıların kuruma esnasında güneş görmemesi gerekir. Eğer bu tür halılar güneşte kurursa halı tabanı çabuk çürüyeceği için halının ömrü oldukça kısalır. Saydığımız bu etkenler dolayısı ile halıların evde yıkanmasını tavsiye etmiyoruz.

İzmir halı yıkama müşterimiz için ikinci yöntem ki bizim tavsiye ettiğimiz yöntem olan halıların profesyonel bir izmir halı yıkama firmasına verilmesidir. Neden evde yıkama yerine halılarımı halı yıkamacıya vermeliyim diye soran müşterilerimiz için bu yöntemin olumlu yönlerini açıklamaya çalışalım. Öncelikle halı yıkama firmalarına ait tesislerde halılar yıkama süresince fırçalamadan durulumaya ve sıkmadan kurutmaya kadar her aşama güçlü makinalar ile gerçekleştirilir. Örneğin halıların hav arasında yer alan mikroplardan arındırılması için güçlü bir fırçalama şarttır. Burada full otomatik makinalarda halılar güçlü fırçalar ile fırçalanacağı için halının hav arasına nüfuz edilecek kir ve mikroplardan tamamen arındırılacaktır. Evde yapılan yıkamada güçlü fırçalama işlemi bu açıdan bakıldığında makina gücü ile yapılan fırçalama ile aynı verimde olmayacağı açıktır. Diğer yandan fırçalama sonrası güçlü bir gelberi yapılması yine makina gücü ile daha çok mümkün olabilmektedir. Halı yıkama tesislerinde kullanılan şampuanlar da özellikle halı yıkama işlemi için özel olarak üretilmiş halı mikropları ile mücadelede etkin sonuç sağlayabilecek şekilde tasarlanmış endüstriyel temizlik ürünleri olduğu için bu durumda gerçek bir halı temizliği için elzem olmaktadır. Yıkama sonrası sıkma ve daha sonra kapalı alanlarda toza maruz kalmadan kurutulan halılar tertemiz ve hijyenik hale gelmektedir. Kuruma sonrası kalite ve leke kontrolü esnasında normal bir vatandaşın farkedemeyeceği ancak tecrübeli bir halı yıkama ustasının görebileceği kir ve lekelere gerekirse yeniden müdahale edilecek ve halının tam temizlenmeden teslim edilmesi önlenmiş olacaktır.

İşte saymış olduğumuz bu durumlardan dolayı halılarınız kirlendiği vakit kendinizi yormayın. İzmir halı yıkama denince akla ilk gelen firmalardan olan firmamız bravo halı yıkama olarak halılarınızı evinizden alalım belirttiğimiz şekilde tertemiz yıkayıp tekrar evinize teslim edelim. Yılların getirdiği tecrübe ile halının türüne ve leke durumuna göre yıkama yapıyor memnuniyetinizi ön planda tutuyoruz. Kurumsal bir firma olarak halı yıkama konusunda her zaman daha iyi hizmet etme anlamında kendimizi geliştiriyor ve müşteri memnuniyetini esas alıyoruz. Yüzlerce mevcut müşterimiz ve her yıl hizmetimizle tanışan onlarca yeni müşterimizle her geçen gün büyüyor ve marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Siz değerli İzmir halı yıkama müşterilermize bir telefon kadar yakınız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıklı ve esen kalın...

hemen ara
facebook sayfamız
whatsapp sipariş